A regény megjelenési időpontjának környékén a legtöbb könyves közösségi oldal, illetve fórum A marsi-tól volt hangos - és nem csak a sci-fi rajongók beszélgettek a történetről. Nem volt kérdéses, hogy ez a regény nekem is kell - elő is rendeltem, amint csak lehetőségem adódott rá. Mégsem olvastam el azonnal, ellenben megtették helyettem sokan mások, ezért én inkább kivártam. Aztán felröppent a hír, hogy a regényből Ridley Scott rendezésében, Matt Damon főszereplésével film is készül. Nem, még ekkor sem kezdtem azonnal az olvasásába, hanem továbbra is kivártam, végül akkor vettem a kezembe a könyvet, amikor a leginkább kedvet éreztem annak megismeréséhez - az, hogy erre a film bemutatója előtt két héttel került sor, merő véletlen.
Értékelés: 10*/10 (kedvenc lett) Kiadó: Fumax Kiadó Kiadás éve: 2014. Terjedelem: 358 oldal Fordította: Rusznyák Csaba Borító ár: 3.495,- Ft A mű eredeti címe: The Martian Kategória: sci-fi Ekönyvként is kapható. |
Ki az, aki annak idején tátott szájjal, a távoli űrről ábrándozva nézte a csillagos eget? Ki az, aki a Földről és a többi bolygóról készült csodálatos felvételeket látva űrhajós akart lenni? Kezeket fel! Húúú, ha jól látom, akkor nagyon sokan vagyunk. :)
Nos, valahogy így volt ezzel Mark Whatney is, aki az Ares3 expedíció egyik tagjaként lépett a Vörös bolygó felszínére, hogy részt vegyen a harmincegy napra tervezett küldetés teljesítésében. Csakhogy a hatodik napon olyan porvihar keveredik, amely megfutamodásra készteti a Föld bolygó marsi képviselőit, a NASA elrendeli a vészfelszállást. A Mars azonban ragaszkodik Mark jelenlétéhez: a vihar miatt elszabadult antenna messzire sodorja a társaitól a férfit, akik halottnak hiszik őt, és az életüket mentve elhagyják a bolygó felszínét. Mark azonban életben marad, és innentől kezdve mindent megtesz azért, hogy a következő expedíció megérkezéséig - amire kb. négy év múlva számíthat - ez így is maradjon.
"Erre rábasztam. Ez a jól megfontolt véleményem. Rábasztam."
A Marson ragadt Mark egy modern kori Robinson Crusoe, illetve egy nem éppen földi körülmények között ügyködő MacGyver ideális keverékeként igyekszik mindent megtenni a túlélése érdekében. Azt kell mondjam, hogy az igyekezete - és egyben a regény stílusa - lehengerlő: az ötletei, amivel az életét meghosszabbítani és az életfeltételeit javítani igyekszik, már-már a zsenialitás határát súrolják. A regény már az első néhány mondatával képes volt megfogni magának. Híresen mocskos szájú vagyok, nem zavar a káromkodás - a mesterkélt finomkodástól lényegesen hamarabb feláll a szőr a karomon, mint a nyersen kimondott igazságtól -, ezért nekem ez a típusú kezdés nagyon bejött. Ahogy a folytatás is...
"Hát, így állunk. A Marson ragadtam. (...) Mindenki halottnak hisz. Egy harmincegy napos ott-tartózkodásra tervezett Lakban vagyok. Ha az oxigenátor elromlik, megfulladok. Ha a vízvisszanyerő berendezés megy tönkre, szomjan halok. Ha a Lak kilyukad, kábé felrobbanok. Ha ezek egyike sem történik meg, akkor idővel elfogy az élelmem, és éhen halok. Szóval, ja. Rábasztam."A Die Hard filmek óta tudom, hogy Bruce Willis gyakorlatilag elnyűhetetlen - legalábbis én ezt a következtetést vontam le a látottakból annak idején. Nos, kedves Bruce, sajnálattal közlöm - de ami tény az tény -, a napod immár leáldozott: van, aki még nálad is strapabíróbb. Méltó ellenfeled nem más, mint Mark Whatney, a túlélés világbajnoka, a marsi ezermester - az életét pedig minden eddiginél drágábban adja.
Kevés olyan történet akadt a kezembe eddig, amely esetében már az első néhány tíz oldal elolvasása után úgy éreztem, hogy ez az én könyvem lesz - A marsi pont ilyen. Habár a helyzet tragikusnak tűnik - elvégre mégis csak ott maradt egy ember a Marson, teljesen egyedül és halálra ítélve -, én mégis nagyon jól szórakoztam és többször is hangosan kacagtam olvasás közben. Pedig a helyzet tényleg komoly, de annak tálalása, az előadói stílus azonban - jó néhány szituáció leírása közben - mosolygásra késztető.
A Mars (A kép INNEN.) |
Andy Weir nagyon ért ahhoz, hogy könnyen átélhetővé tegye azt a szituációt, amellyel éppen az adott pillanatban ismerkednek meg az olvasói. Műszaki beállítottságú gondolkodásomat kifejezetten kényeztette, hogy ennyi technikai leírás, szerelés, kalkulálás és tervezgetés szerepel a regényben, de mindez úgy, hogy mégsem feküdte meg a gyomromat, és nem csökkentette, hanem éppenséggel növelte a történet élvezeti értékét.
Úgy gondolom, hogy A marsi pont az a sci-fi történet, amelyet nem csak a műfaj rajongói fognak kedvelni - sokan kedvelik közülük is! -, hanem a "laikusok" is bátran a kezükbe vehetik a Mark Whatney mindennapjait bemutató, nem éppen szokványos történetet. Ez a regény egyszerre vicces és komoly, az utolsó momentumig megtervezett, műszaki utalásokkal teli, de mégis élvezetes - egyszerűen ne lehet nem kedvelni. Imádtam - ezúttal tényleg nem túlzó a kijelentés, hogy az első szótól az utolsóig.
2 megjegyzés:
Egyre több bejegyzésbe, értékelésbe botlok a könyvvel kapcsolatban és egyre jobban zavar, hogy én még nem olvastam, úgyhogy pótolnom kell sürgősen a lemaradásomat, ha tényleg ennyire jó. :o)
Niki: Szerintem is érdemes pótolnod a lemaradásod. Nekem sokkal jobban tetszett a könyv, mint ahogy számítottam rá. Féltem az elvárásaimtól, de tényleg imádtam minden sorát. :) Készülök a moziba is, a filmet is látnom kell. :D
Megjegyzés küldése