Az elején csak pár Tolkien kötet elolvasását, a történetek felelevenítését (A hobbit, Gyűrűk Ura) és várólista csökkentést (Húrin gyermekei) terveztem, de Középfölde történelme és a Tolkien által teremtett világ beszippantott, egymás után vettem elő a köteteket és már nem sok választ el a teljes életmű elolvasásától.

A Gyűrű keresése azért is keltette fel a figyelmemet, mert pont azt az időszakot részletezi, amit A szimarilok című kötet a végén megemlít, ami A hobbit cselekményei előtt, illetve alatt játszódik. Néhány momentumot ugyan megismerünk ebből az időszakból, mert megemlítik itt-ott a Gyűrűk Ura köteteiben, a függelékekben, de a részletek... Azok nagyon hiányoztak és nagyon kíváncsivá tettek. Nagyon el akartam olvasni ezt a könyvet.
Pont ezért egy kicsit csalódtam is a kötetben, mert a könyv eleje már megint az Első korral foglalkozik: Tuor Gondolinba jutásával és Húrin gyermekeinek történetével. Igen, jól olvastátok. Ismét Gondolin és ismét Húrin gyermekei. Tuor Gondolinba tartó útja még tartalmazott is újdonságokat, részleteket, érdekességeket, de a Húrin gyermekei majdnem ugyanaz a szöveg (néhány fejezet maradt csak ki), mint amit az Európa Kiadó által 2008. évben megjelentetett kötetben olvashatunk, amelyet nem olyan rég olvastam és értékeltem is.
Ezen a részen túljutva már érdekesebb volt a kötet. A második rész a Másodkorral foglalkozik. Kapunk némi információt Númenor szigetéről és Númenor királyairól. Megismerjük Aldarion, a tengerészkirály és hitvese történetét. Valamint sok érdekességet olvashatunk Galadrielről és Celebornról. Ez utóbbi rész kifejezetten tetszett, mert bár Galadriel érdekes karakter és szerintem elég fontos szerepet játszik a gyűrűháború történéseinek alakulásában (és nem utolsó sorban az egyik kedvenc szereplőm is) mégsem tudunk meg róla túl sok mindent. Most azonban lényegesen kibővíthettem az információimat.

A Gyűrű keresésének leírását olvastam a legnagyobb örömmel. A könyv legkedvesebb része lett számomra. Az írás legtöbb része persze ismert a többi műből, de mégis jó volt így összeszedetten, némiképp kiegészítve olvasni a történéseket. A fekete lovasok útjának magyarázata azonban újdonság volt számomra. Az is kifejezetten kedvemre volt, hogy Sauron döntéseire, lépéseire is szolgált némi információval az írás. Mindkét esetben kaptunk némi betekintést a kulisszák mögé. Gandalf és Szarumán kapcsolatának, reakcióinak magyarázatokkal kibővített verziója is igazi csemege a Gyűrűk Ura rajongói számára. Én mindenesetre így éreztem. Ha már Szarumánnál tartunk, akkor meg kell jegyeznem, hogy nagyon nem szimpatikus nekem. A Vasfolyó gázlójánál vívott csaták leírásának olvasását követően pedig még kevésbé. A rohírok hősiessége számomra csodálatra méltó. Teljesebb képet kaptam a kultúrájukról, hozzáállásukról. Jó volt!
Az utolsó rész szintén a kedvenceim egyike. Olvashatunk benn a drúadánokról, az istarokról és a palantírokról. Szintén igazi csemege volt a számomra, dőzsöltem az információkban, történésekben, részletekben. A drúadánok (nem dúnadánok!) nem nyűgöztek le annyira, de a másik két témát még sokkal több oldalon keresztül is olvastam volna. Honnan jöttek az istarok (mágusok)? Hányan és kik voltak? Hogyan működnek a palantírok? Melyikkel mi történt? Ki használhatja őket? csupa olyan kérdés, ami már régóta furdalja az oldalam és amelyekre most választ kaptam.

Bár nem könnyű olvasmány, de mégis nagyon tetszett ez a könyv. Ha az első fejezet nem szerepelt volna a kiadásban, akkor azt mondanám, hogy a nehézségi foka ellenére is tökéletes olvasmány. Egy Gyűrűk Ura rajongónak mindenképp. Teljesen Középfölde és Gyűrűk Ura hangulatba kerültem az olvasás ideje alatt. Tökéletes alapozás A hobbithoz vagy a Gyűrűk Ura trilógiához. De csak akkor ha az nem az első olvasása az említett könyveknek. Ahhoz, hogy ezt a könyvet (ezt a szerkezetet és az információk lavinaszerű áradatát) élvezni tudjuk igencsak szükséges az alapművek ismerete és az értük való kellő mértékű rajongás.
Kedvenc idézetem a könyvből (Tolkien írta egy 1956-ban kelt levelében): "Nemigen utaltam a Gyűrűk Urában olyan dologra, amely a maga síkján (egy másodlagos, alkotás mögötti valóságban) ne létezett volna." Igen, a jegyzeteiből és ebből a könyvből is ez derül ki. Fantasztikus ez az író által megteremtett, végtelennek tűnő világ.
Pontszám: 9
Kiadó: SzukitsKiadás éve: 2002.
Terjedelem: 338 oldal
Eredeti cím: Unfinished Tales
Kapcsolódó művek: A szilmarilok, Húrin gyermekei, A hobbit, A Gyűrűk Ura trilógia kötetei (A Gyűrű szövetsége, A két torony, A király visszatér)
Javaslat: csak az alapművek olvasását követően, rajongóknak
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése