Ez is egy olyan könyv volt, amelyet már régóta nézegettem, de az olvasását mindig csak halogattam. 2011. év végén pedig bekerült egy várólista csökkentő kihívás listájába. Kezdjük azzal, hogy miért akartam ezt a könyvet annyira olvasni. A borítója volt az első, ami nagyon megfogott és nem engedett szabadulni. Imádom az ilyen titokzatos és sötét főszereplőket. A fülszöveg volt a másik, ami megpendített bennem valamit. Elég érdekesen hangzott ahhoz, hogy a várólistámra kerüljön a könyv. Mégis két év kellett, hogy a kezembe vegyem és el is olvassam a könyvet.
Miről szól? Egy vallási csoport, a Megváltók 10 év alatti gyerekeket rabolnak el, illetve vesznek meg, hogy a saját ideológiájukat szolgáló katonákat képezzenek belőlük az Antigonistákkal folytatott harcukhoz. A gyerekek kegyetlen körülmények között, verések és nélkülözések közepette nőnek fel, edzenek, fejlődnek, miközben folyamatosan alakítják őket a vallási nézethez. Cale egy különleges képességekkel rendelkező, 15 éves fiú, aki már tíz éve lakik a kolostorban. Különleges bánásmódban is részesül, mert őt Boscó, a Hadviselés Lordja oktatja a többieknél is kegyetlenebb módszereivel. A barátságok kialakulását a Megváltók tiltják és keményen megbüntetik. Mégis összebarátkozik három fiatal Cale, Kleist és Henry. Egyikük véletlenül egy ajtóra bukkan, amelynek hatására több váratlan felfedezést is tesz a baráti társaság. Az események végső következménye az lesz, hogy a kis csapat menekülni kényszerül. A kolostor falain kívüli világot, a szokásokat és a hatalmi viszonyokat azonban nem ismerik. Ebben az ismeretlen világban kell a bőrüket menteniük és valahogy életben maradniuk. Különleges képességeik és az események alakulása többször bajba sodorja őket vagy éppen a segítségükre siet.
Az alaptörténetről továbbra is az a véleményem, hogy nagyon jó, ötletes és rengeteg lehetőséget rejt magában. A kivitelezés viszont nagyon nem olyan, amilyenre számítottam. Kezdjük a világgal, amelyben járunk, amelyet el kellene helyeznünk valahol és meg kellene ismernünk. Nekem nem sikerült elhelyeznem ezt a világot sehol. Ahhoz, hogy fantáziavilág legyen túl sok benne a valós utalás (Memphis, norvégok, rockerek, York, zsidók, stb). Ahhoz, hogy valós világ legyen, túl sok benne a fantasy elem. Ami a legnagyobb probléma, hogy nem éreztem ezt a keveredést helyénvalónak, illetve annyira kidolgozatlan a világ, hogy a történetet és a szereplőket innen kiemelve bárhová áthelyezhető lenne az egész és semmi problémát nem jelentene. Hiányoltam a leírásokat, utalásokat. Olyan szavakkal, kifejezésekkel dobálózik az író, mint pl. Mondok, Materazzik, stb., de nem magyarázza meg a fogalmakat, amelyeket ő maga talált ki. Aztán a könyv végére persze egy részük érthető lesz, de jó darabig értetlenül nézünk az oldalakra és így a történet nagy része, amelynek stabil alapként kellene szolgálnia a további eseményekhez, csak egyszerűen lóg a levegőben. Ugyanezt hiányoltam a szereplőknél is. Felállította a bábokat a táblán és elkezdte őket mozgatni, de nem éreztem a szereplőkben az igazi karaktert, motivációt. Még a főszereplők is végtelenül egyszerűek, sablonosak és végtelenül logikátlanok, kidolgozatlanok.
Amennyire érdekesnek találtam a fülszöveget, annyira nem találtam érdekesnek a történetet. Voltak benne néha-néha izgalmasabb, helyenként eléggé kegyetlen, sötét részek, amikor felébredt bennem a remény, hogy a végére esetleg még tetszeni is fog a történet, de aztán újra és újra csalódnom kellett.
Kifejezetten idegesített a szerelmi vonala a történetnek. Semmitmondó, logikátlan és érthetetlen volt számomra az egész. Ahogy az összes többi résznek, ennek sem volt mélysége. Nem vártam el szívfacsaró jeleneteket, de ez a nézünk egymásra, aztán pár oldallal arrébb véletlenül, mindössze pár szóval megemlítésre kerül, hogy mi történt a takarók alatt, azért ez már nagyon durva és nagyon sekélyes.
A történet alapjául szolgáló vallási nézetekbe és az egyébként görbe tükörnek, kifigurázásnak szánt részekbe inkább bele se menjünk, mert abból katasztrófa lesz.
Összefoglalva az a véleményem, hogy egy nagyon jó alapsztori kifejezetten nem jó kidolgozásával találtam magam szembe. Az egész regény elnagyolt, nem igazán átgondolt. Hemzseg a logikátlan részektől, a kidolgozatlan, szürke szereplőktől, a mélység nélküli cselekményektől és személyiségektől. Sötét és titokzatos főszereplőt vártam, helyette egy 15 éves, furcsa gondolkodású, dühöngő kamaszt kaptam. Úgy érzem az író nagyon sokat akart egyszerre: titokzatosságot, szerelmet, csatát, vallási nézetek különbözőségén alapuló ellentétet, lovagokat, orgyilkosokat, csalókat, kémhálózatot, felnőtté válást és még ki tudja mi minden mást, de visszaadni, megfogalmazni nem igazán sikerült az elképzeléseit. Összeszedett innen-onnan jó ötleteket (mert jó néhány ismerősnek tűnt máshonnan), de nem igazán tudott velük mit kezdeni. Az utolsó oldalakig nem is igazán értettem, hogy miért az Isten balkeze lett a könyv címe. Amikor kiderült, hogy miért, akkor pedig először döbbenten néztem, majd nevettem egyet és nagyon örültem, hogy már vége van a kötetnek.
Olyan furcsán lett vége a történetnek, hogy elgondolkoztam azon is, az én könyvem bizony hiányos. Aztán utánanéztem és rájöttem, hogy ez a kötet egy trilógia első része. A következő részt már megírta az író, de magyarul még nem jelent meg. Nem is látok rá igazán nagy reményt (ismerve a kiadó hozzáállását), hogy meg fog jelenni, de ezért a sorozatért nem fogok könnyeket hullatni. Úgy érzem, hogy én itt befejeztem Cale történetét. A sorozat többi részeiből köszönöm, de nem kérek.
Jó tanácsként csak annyit tudok adni, hogy aki igényes fantasyt akar olvasni az ne ezt a könyvet, ne ezt a sorozatot vegye a kezébe.
Pontszám: 4
Kiadó: Kelly Könyvkiadó
Kiadás éve: 2010.
Terjedelem: 368 oldal
A mű eredeti címe: The Left Hand of God
Sorozat: Isten balkeze trilógia
Folytatás: The Last Four Things
A mű eredeti címe: The Left Hand of God
Sorozat: Isten balkeze trilógia
Folytatás: The Last Four Things
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése